Jest ciepłe, przyjazne, wytrzymałe na ścieranie, a przy tym pięknie wygląda. Drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem, z jakiego wykonuje się podłogi i można go używać niemal w każdych warunkach. Wybór podłóg drewnianych jest dziś tak wielki, że z łatwością znajdziemy produkt, który będzie odpowiadał naszym gustom i dopełni wystrój urządzonego stylowo mieszkania.

Najpopularniejsze podłogi z drewna

Najprostszą formą drewnianej podłogi są zwykłe deski. W XX wieku popularny stał się parkiet i dekoracyjne podłogi z deszczółek i płytek twardego drewna. Układano je w geometryczne wzory, często w deseń przypominający rybi kręgosłup, czego efektem była ozdobna i wytrzymała posadzka. Stosunkowo świeżą nowością są laminaty, czyli wąskie deseczki, złożone z kilku sprasowanych warstw okleiny drewnianej, fornirowane i przytwierdzane do deski nośnej, a na wierzchu pokryte warstwą ochronną. Układa się je w postaci paneli lub desek na pióro i wpust.

Wybór stylu drewnianej podłogi

Jeśli myślimy o drewnianej podłodze do naszego mieszkania, weźmy pod uwagę wystrój całego wnętrza. Surowe, szerokie deski o wyrazistej strukturze drewna znakomicie sprawdzą się we wnętrzach industrialnych czy rustykalnych. Jednak raczej nie będą pasowały do elegancko wykończonych, wytwornych pomieszczeń z artystyczną stolarką meblową. Tutaj świetnie zagra cyklinowane, twarde drewno, profesjonalnie polakierowane na wysoki połysk. Pamiętajmy, że dobrze wybrana drewniana podłoga potrafi znakomicie podkreślić atuty wnętrza i kreować jego nastrój. Urok jasnych mieszkań w skandynawskim stylu podniesie srebrzysta powierzchnia podłogi z wybielonych desek. Wytworny parkiet dębowy stworzy udany duet ze stylowymi meblami z drewna, nie ustępując im urodą. Z kolei doskonale wykończone drewniane deski w ciemnym kolorze świetnie będą wyglądać w przestronnych wnętrzach pomalowanych na biało, tworząc miły dla oka kontrast.

Bogactwo faktur i wzorów

Drewniane podłogi są materiałem niezwykle plastycznym, można im nadawać rozmaite wykończenia. Jeśli wolimy powierzchnie o naturalnej barwie drewna, możemy wybierać z tysięcy rodzajów desek powleczonych przezroczystym lakierem czy woskiem. Ale możemy też zdecydować się na drewno malowane albo panele laminowane, które zaskakują różnorodnością wzorów i faktur. Przypominają marmur, piaskowiec, a nawet tkaniny. Wszystko to sprawia, że walory drewnianej podłogi trudno przecenić. Gładka, ciepła powierzchnia o subtelnych barwach, wzorach i strukturach stwarza w mieszkaniu miłą atmosferę naturalności, a poza tym jest łatwa w utrzymaniu i bardzo trwała.